Na co si dát pozor při koupi pozemku?

49af51af_1Chcete-li mít jistotu, že vaše svědomí je čisté a udělali jste pro kontrolu vysněného pozemku všechno, potom – než samotnou kupní smlouvu uzavřete – vás čeká ještě mnohé prověřování a kontroly. Podívejme se ale na celou anabázi pěkně podrobně a postupně.

Jakmile máte vytipovaný vhodný pozemek, měli byste začít nejprve s preventivním detailním průzkumem dané lokality. Jednou z vašich prvních otázek by mělo být, zdali váš vysněný kus země neleží v záplavové oblasti. To lehce zjistíte například přes on-line povodňové mapy na stránkách České asociace pojišťoven. Důležitým aspektem, který rozhodně nepřehlédněte, je také občanská vybavenost a její vzdálenost od pozemku. Zkontrolujte tedy, budete-li mít v přijatelné vzdálenosti základní obchody, zastávku hromadné dopravy či školu pro děti. Můžete se také rovněž zeptat případných budoucích sousedů, je-li okolí klidné, jaké jsou výhody a nevýhody a na co si dát pozor.

Pokud je i v této fázi vše v pořádku, můžete si pomalu sjednat schůzku s prodávajícím, resp. s realitním makléřem. Tato osoba by vám měla poskytnout základní informace o pozemku a všech souvisejících aspektech. Co by vás však mělo zejména zajímat? Primárně jaký je počet vlastníků, jaký je právní stav nemovitosti, není-li nemovitost předmětem dědictví či snad nevypořádaného společného jmění manželů, kdo je vlastníkem příjezdové cesty, jsou-li na pozemek zavedeny inženýrské sítě, jaká jsou případná stavební omezení etc.

Všechny tyto informace si samozřejmě můžete ještě nezávisle na prodejci ověřit následně. Elementární otázky vám jistě zodpoví úplný výpis listu vlastnictví u příslušného katastrálního úřadu, který vám na počkání vytiskne pracovník v každém kontaktním místě Czech POINT.

Určitě je vhodné obrátit se i na stavební úřad. Pokud chcete na pozemku stavět v nejbližší době po jeho koupi, zažádejte si rovněž o územně plánovací informaci. Jednoduše tak zjistíte, jakou část pozemku lze zastavět, kolik procent připadá na zpevněné plochy nebo jak vysokou budovu lze v dané lokalitě vůbec vystavět. Na stavebním úřadě vám také jistě prozradí, kteří správci sítí jsou u úřadu ke kupovanému pozemku zaregistrováni. Těchto dodavatelů se pak pro jistotu zeptejte, zda přes pozemek nevede například chráněné pásmo, které by mohlo případnou výstavbu omezit.

Pokud jste v žádném z předchozích doporučení nenarazili na zádrhel, pak vám blahopřejeme. Nyní tedy můžete s klidem zvolit vhodný psací nástroj a opatřit kupní smlouvu svým podpisem.

Článek převzatý z Realitní komory, celý článek zde.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *