Daň z převodu nemovitostí zaplatí vždy kupující.

Při platbě z převodu nemovitosti už od příštího roku nebude na výběr – zaplatí ji vždy kupující. Možnost volby, zda daň zaplatí kupující či prodávající, působila zmatky a lidé ji loni využili jen v šestině případů. Developeři změnu kritizují, povede prý ke zdražení nových bytů.

Změna v roce 2013 dala lidem na výběr – mohou se domluvit, že daň z převodu ve výši 4 procent nezaplatí prodávající, jak tomu bylo do té doby, ale kupující. Daň se zároveň přejmenovala na daň z nabytí nemovitých věcí.

Možnost stanovit si ve smlouvě, že daň platí kupující, využilo loni 21 250 lidí a firem z celkem 130 tisíc transakcí s nemovitostmi.

Jenže možnost volby působí nepříjemnosti – lidé například neví, jak do smlouvy správně napsat, že daň na sebe bere druhá strana. Potíž je také v případě pokud mají daň platit rozvádějící se manželé, kteří prodávají nemovitost. „Komplikace jsou v případech, kdy spolu fakticky nekomunikují, přitom platí daň při úplatném převodu nemovité věci společně a nerozdílně,“ vysvětluje Radek Ležatka, mluvčí ministerstva financí.

I proto se ministerstvo rozhodlo, že zákon novelizuje a platit daň z převodu bude jen kupující. Na něm se také daňová správa snáze zhojí v případě neplacení – pokud by nezaplatil, pořád mu může zabavit nemovitost, která je na něj psaná. Návrh je v připomínkovém řízení, platit má od příštího roku.

Změna se dotkne developerů

Developeři chystanou změnu kritizují, povede údajně ke zdražení nových bytů. „Jedná se o zcela nevhodný zásah do stávajících smluv a právního prostředí, které tu fungovalo mnoho let. V předkupních smlouvách u pozemků, které se mnohdy uzavírají i na mnoho let dopředu, se totiž uvádí konkrétní cena a předpokládá se, že daň z nabytí nemovitých věcí bude platit prodávající,“ uvedl generální ředitel Ekospolu Evžen Korec.

Nově podle něj hrozí, že kvůli změně plátce daně – a při zachování současného znění předkupních smluv – dojde k prodražení pozemků o čtyři procenta.

„Toto zdražení budou muset developeři promítnout i v cenách nových bytů. Odhaduji, že to může způsobit nárůst cen nových bytů i v řádu desítek tisíc korun,“ řekl.

Autor:

Zdroj: iDnes.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *