Investice do nemovitostí se vyplatí

Investovat své peníze můžete do čehokoliv, třeba do diamantů, zlata, akcií, ale i do koupě domu nebo bytu k pronájmu či pozemku. Podle průzkumu Hypoteční banky mezi 525 lidmi by právě koupi nemovitosti zvolili tři ze čtyř dotázaných. Vedou byty na pronájem, jako nejvýhodnější se ale dlouhodobě ukazují pozemky. Za poslední roky totiž zvyšují svou hodnotu v průměru o zhruba čtyři procenta ročně.

Tři čtvrtiny dospělých Čechů vnímají bydlení jako vhodnou investici do budoucna, která jim zajistí dostatečné zhodnocení jejich peněz. To je zdaleka nejvíc ze všech investičních možností.

„Vlastní bydlení je u nás dlouhodobě vnímáno jako jedna z nezákladnějších potřeb. Proto nás nepřekvapuje, že Češi nejraději investují právě do nemovitostí. Věří, že jim udrží hodnotu peněz, které do jejich pořízení vložili a zajistí jim do budoucna dodatečný vedlejší příjem. Takto podle výsledků průzkumu přemýšlí až 70 procent Čechů,“ upozornil Jan Sadil z Hypoteční banky.Dluhopisy nebo akcie by si za své volné peníze koupila sotva polovina Čechů (46 procent) a jen čtvrtina Čechů by peníze uložila do komodit (například drahých kovů, ropy, cukru či kávy). Zhruba každý sedmý člověk by zvažoval investici do založení vlastní firmy.

Češi investují hlavně do nemovitostí k pronájmu

Co se týče investic do nemovitostí, Češi by si nejčastěji pořídili byty k dalšímu pronájmu (zmínily necelé dvě třetiny lidí), na druhém místě jsou pozemky, do kterých by peníze vložila další zhruba polovina dotázaných. Podle Petra Němečka z Hypoteční banky toto pořadí není překvapivé, sedm z deseti Čechů totiž od investice do nemovitosti čeká příjmy z pronájmu, a pozemky zase dlouhodobě nejvíce rostou na ceně.

„Za poslední čtyři a půl roku, kdy ceny pozemků dlouhodobě sledujeme, jejich hodnota vzrostla v průměru o necelá čtyři procenta každý rok. Navíc jsou pro investici ideálním nástrojem s nízkým rizikem a malými udržovacími náklady,”  doplnil Němeček.

V pořadí investic do nemovitostí následují rodinné domy k pronájmu (30 procent) a rekreační objekty (23 procent).

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *