Vyplatí se pořídit byt na investici aneb jak se stát rentiérem

Je to jednodušší, než si myslíte, budete sami překvapení.

Setkáváme se a čteme o nákupu bytu jako investici velmi často, ze svého okolí vím o několika lidech, kteří vlastní a pronajímají několik bytů, trošku jsem jim vždy záviděl – rentiérům 😈 , mají prachy bez práce, na důchod vystaráno … Jo, to se tak někdo má 👿 I když mě mockrát napadlo, že bych pořídil byt na investici i já, ihned jsem tuto myšlenku zavrhl se slovy, vždyť na to nemám a fakt je, že jsem opravdu až na drobné úspory žádný volný kapitál neměl. Jak šel čas a důchod se blížil 😯 jsem dozrál k rozhodnutí, že to prostě zkusím, když to funguje u jiných, musím to zvládnout i já. Přece nejsem hloupější, méně schopný nebo odvážný, nežli jsou ti druzí –  v mých očích úspěšnější.

K výsledku byl ještě dlouhý proces, v tuto chvíli však se ženou vlastníme dva byty, které pronajímáme a ohlížíme se po dalších 😀 A jsme na sebe hrdí, že jsme to dokázali a to podotýkám, bez většího vlastního kapitálu! A protože nejsme úplní sobci a máme děti, tak se chceme podělit, jak jsme to dokázali.

Předně jsme zašli za hypoteční poradkyní paní Pánkovou, aby nám spočítala, jak velkou hypotéku si můžeme dovolit vzhledem k našim příjmům a jaké podmínky musíme splnit. Byl nám přislíbený úvěr 1,5mio. na nákup a rekonstrukci nemovitosti s podmínkou vlastních zdrojů ve výši 200tis. Kč. Měli jsme sice možnost získání úvěru bez vlastních zdrojů, podmínky ale byly horší a vzhledem k tomu, že těch 200tis. jsme dokázali dát dohromady, tuto variantu jsme neřešili.

A přišla fáze hledání vhodného bytu. Jako první jsme si stanovili kritéria, jaká musí byt splňovat, a také jsme si řekli, že od nich nesmíme za žádnou cenu ustoupit. Pro nákup bytu za účelem budoucího pronájmu jsme si určili, že byt musí být 2+kk, nebo 2+1, velikost 50 až 60m2, před rekonstrukcí, v lokalitě u městské hromadné dopravy, v pochozí vzdálenosti obchod, školka a škola. Limit kupní ceny vycházel z výše a podmínek hypotečního úvěru. Původně jsme zvažovali koupi bytu v Praze, jenže limit pro kupní cenu nám možnosti koupě bytu v Praze v určených parametrech velice omezil. Nakonec jsme se rozhodli pro Beroun. Kupní ceny jsou zde nižší, nežli v Praze, poměr nájmu vůči kupní ceně však vychází, nebudete věřit, dokonce lépe, nežli v Praze, i když z dlouhodobého hlediska je byt v Praze jistější variantou.

Věděli jsme, že u bytu této velikosti při komplexní rekonstrukci se náklady na ní budou pohybovat kolem 300tis. Kč. Podařilo se nám do tří měsíců najít byt, u kterého byla kupní cena s připočítáním nákladů na rekonstrukci o něco nižší, nežli se obdobné byty po rekonstrukci v dané lokalitě inzerují. Neváhali jsme a byt koupili.

A začala rekonstrukce 😛 Stáli jsme před rozhodnutím o rozsahu rekonstrukce. Nakonec jsme se rozhodli, z důvodu, že možná někdy v budoucnu budeme v bytě bydlet sami jako důchodci, nebo naše děti, provést komplexní a kvalitní rekonstrukci vnitřních instalací, elektriky, vody, topení, plynu a kanalizace. K finálním povrchům, omítkám, podlahám, dveřím apod. jsme zvolili z důvodu pronájmu ekonomický přístup. Celková rekonstrukce nás vyšla i s kuchyňskou linkou na 280tis. Kč.

A začali jsme byt sami inzerovat. Vyšel první inzerát a čekání 😯 A pak to přišlo, jeden telefonát za druhým, a začala honička, já i žena v práci, schůzky se zájemci v časovém presu po večerech a jedno velké rozčarování. Všichni ti zájemci byli nějací jiní, nežli jsme si představovali. 😕 Asi po desáté marné prohlídce, jsme se rozhodli, pověřit realitní kancelář. Makléř pro Vás totiž udělá to nejdůležitější, provede selekci, vybere Vám nájemce podle Vašich představ, nájemce Vám prověří, ušetří Vám čas s prohlídkami. Do dvou měsíců jsme měli uzavřenou nájemní smlouvu.

Nájem inkasujeme ve výši 8.000,- Kč, hypotéku platíme 5.000,- Kč. Nejen že vyděláváme, ale co je nejdůležitější, jsme konečně taky ti rentiéři, i když zatím prvňáčci, ale ten nevyhnutelný krok jsme udělali a dokázali a Vy to dokážete taky 😉 Držíme Vám palce.

Jirka s manželkou

  Napište nám

  Vaše jméno (vyžadováno)

  Váš email (vyžadováno)

  Předmět

  Vaše zpráva

  Mohlo by se vám líbit...

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *